Choď na obsah Choď na menu
 


KATASTROFA NA KRÁSNEJ HôRKE

10. 3. 2012

 

www.topky.sk

 

Je to obrovská škoda čo sa stalo. Bolí to. Keď pozerám na tie videozáznamy z toho požiaru, pripadá mi to, ako keby ten hrad grófovi Andráššimu vypáli zbojníci Juraja Jánošika, alebo sa tam natáča zas nový film o Jánošíkovi. Ja som na tom hrade bol možno päťkrát a vždy sa mi tam páčilo. Bol som tam ako malé chlapča s rodičmi a nie len raz. Bol som tam už ako veľký chalan s partiou kolegov z práce. Jedno obdobie som pracoval v Rožňave ako zamestnanec Pozemných stavbieb Poprad na nemocnici a na bytovkách a tak sme jazdievali okolo kláštora Betliar, Krásnej Hôrky i Mauzolea v Krasnohorskom Podhradí. Mám rád naše pamiatky a ak je priležitosť idem pozrieť. Navštívili sme to spoločne s chalanmi a tieto tri naše pamiatky patria k sebe a nedá sa nenavštíviť len jednu z nich. Bol som tam v jednom období aj s bráškom a jeho kočkou Vierkou,  mojou Lidkou a navšteva hradu bol jeden krásny zážitok. No v tom čase neboli digitálne foťáky a negatív sa niekde stratil z toho obdobia. Takže nemáme ani žiadnú fotospomienku. Len tie čo sa uchovali v pamäti. No viem napríklad jedno, že sa tam našim kočkám páčil jeden fešný angličan a stále sa okolo neho obšmietali.Tak si môžeš ale pozrieť fotky od kamošov čo to nafotili, fotografie v prílohe.

Bol to a ešte je jeden z našich najkrajších hradov a tak verme, že hasiči zachrania čo najviac. To čo som v telke videl, je strašné. Ľudia z pod hradu plačú a je to obrovská katastrofa ako keď nám vietor v Tatrách zničila les. Pláč a bolesť pri srdiečku. Čo zapričinilo to debilné vypaľovanie. Čo v tom vidia, keď vypaľujú trávu? Aj včera pred Kopčanmy nejaká človek vypaľoval trávu na poli a neviem prečo to robia, keď je to tak nebezpečné. Mali by tych vypaľovačov ráznejšie trestať.

Vo večerných tv novinách sme sa mohli dozvedieť, že veľká časť pamiatok v hrade sú zachované a zhorela mizivá časť, hasiči sa vraj liali čo najmenej vody do hradných priestorov, aj tej je škoda, samozrejme, ale buďme rádi, že sa zachránilo toho veľa. A to len nedávno skončili rekonštrukciu..

V poslednom čase som sa tam nedostal čo teraz banujem. Viac sme sa motali okolo Spišského hradu a Sloveského rája či Tatier. Neďaleko Betliara,Krásnej Hôrky, a Mauzolea je aj jaskyňa Domica, kde je tiež krásne a oplatí sa ju navštíviť. Vždy sme to brali ako štvrtá zástavka na výlete na hrad Krásna Hôrka.

 

pfč tramtária + falkworld - sLOVEnsko

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 V pondelok z Topiek vyberám : 

 http://www.pluska.sk/krimi/nehody/na-krasnej-horke-opat-hori-vietor-rozfukal-ohniska.html


 

 

 

 

 

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky hrad

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Dlho som sa sem nepozrel

(peťo tulák, 17. 3. 2012 7:09)

Vidím kopec komentárov za ktoré samozrejme veľakrát ďakujem!!!!

Ja som sa vyjadril vyššie. Aj mňa zarazilo to čo píšeš Braňo. Cigančence to zapálili, ale aj našinci robia to samé. Ako píšeš, decká nevedia, neuvedomujú si čo môžu urobiť. Vypaľovanie trávy je bežná záležitosť a nechápem to, prečo to robia. Nechápem tiež, prečo taký kusisko trávy vyhorel pod hradom. Prečo sa to nehasilo skôr, ale až keď začala horieť strecha. No neskoro teraz okolo toho polemizovať. O tom, že hrad vyhorel skôr, viem z internetu, niekde som to čítal, ale je pravda, že v novinách to nespomenuli.

Ďakujem každému čo si našiel chvíľku a zastavil satu an týchto mojích strankách :o( - no tento príspevok je smutný, ako som už yvššie písal - bolí to ako keď nám vietor a potom aj požiar zobral les v našich Tatrách.

Je to velká škoda

(lillie1.maruska, 17. 3. 2012 4:29)

Byl to opravdový historický skvost...je to velká škoda.Války ho nezničili a stačilo jen škrtnou sirkou a je po všem.

Hrad vyhorel kompletne už oveľa skôr

(Braňo, 15. 3. 2012 11:50)

Ahoj Peťo.
Samozrejme je to skutočne veliká strata historickej hodnoty.Akoby Ti vypálili znamenie na tele tak to myslím cíti každý z nás.
Ale nadávať na cigánčence skôr len preto,lebo sú to cigánčence mi nepríde takisto vhodné.Aj ja som skúsil ako dieťa cigaretu a to sme mali bunker z polystyrénu,ktorý sa takisto mohol kedykoľvek chytiť.Boli sme deti a deti si nikdy ešte neuvedomia možné následky ich činov.Je jedno či to boli cigánčence alebo nie.
Čo ma však veľmi zaráža je doslova bulvárna lož,že hrad vydržal storočia v takomto stave.Účelové KLAMSTVO - hrad Krásna Hôrka zhorel do tla už v roku 1818 ! Prečo sa táto informácia takisto nezverejňuje a vytvára z Krásnej Hôrky pevnosť, ktorá síce odolala Turkom,ale nie neskoršiemu požiaru?
V tomto prípade mali vraj aj hasiči už skôr nahlásený požiar - vraj horí tráva.Nevenovali podľa mňa tomu až takú pozornosť - tráva horí predsa všade v týchto časoch.Prečo tam nedošli už teda prv ? Lebo horela len tráva a nik nerátal s možnou skazou.U nás na drevenici pod Poľanou takisto každý rok vypaľujú trávu a raz sme takisto vyhoreli.Ktosi však v našej neprítomnosti zbadal oheň a začal hasiť.Zhorelo našťastie "LEN" niekoľko statočne urastených stromov.
Tak len toľko Peťo :-)
Majte sa tu krásne a verím,že čoskoro sa hrad opraví a zabezpečí lepšie.

Prežil kadečo

(Jojka, 12. 3. 2012 6:24)

Je to hrozné, hrad drží bez väčšej ujmy od 14. storočia,
v 21. prídu rómovia a je po kultúrnej pamiatke!!!

Je to smutné

(Jiřka, 12. 3. 2012 5:09)

Je to hrůza, viděla jsem to ve zprávách, takový krásný hrad, cikáni nejspíš trávu nevypalovali, ti nedělají nic, ale dnes jsem četla na netu, že prý cikáni 11 a 12 let kouřili pod hradem a zapálili trávu. Měli by se podílet na odstraňování škod bez nároku na odměnu, protože chtít, aby zaplatili škody, i když alespoň zčásti je nesmysl, protože by to stejně šlo z dávek. Je to smutné.

Každého to...

(Lucia, 11. 3. 2012 16:33)

...no veru to zabolí, :(

Smutné

(Lýdia, 11. 3. 2012 11:06)

Moje obľúbene zámky Betliar,Krásna Hôrka,Bojnice vždy sme sa tam zastavili je mi ľúto čo sa stalo.

Smutné

(Jarka, 11. 3. 2012 5:43)

Už jsem zaregistrovala na internetu. Ve správách hlásili, že cikáni v podhradí vypalovali trávu.........................

Strasne

(Olga, 11. 3. 2012 4:07)

No poviem ti je to strasne, boli ma to, ved to bol majetok vsetkych nas, nenachadzam slov