Choď na obsah Choď na menu
 


FOTOALBUM

10. 6. 2012

 

KAREL KRYL

na fotografiach 1991 - 1994

Karla som začal vnímať niekedy po vpáde tych vojsk k nám do Československa v roku 1968 a starší brat od kámoša priniesol práve nahrávky na magneťáku B45. Boli to piesne z albumu Bratříčku,zavírej vrátka. Počúvali sme to stále kol do kola. No a po čase to nejak opadlo to počúvanie, ale tie texty boli v nás a tak ticho sme občas počúvali Radio Slobodná Europa, kde Karel mal svoje vysielanie, takže som vedel čo ma nové, čo robí a jedného večera som počul koncert z Wroclavy, kde po koncerte povedal, už neviem presne čo, ale že sa teší na stretnutie v Demokratickej vlasti Československej. Bolo to pár týdňou pred pádom komunismu u nás a tak som sa tešil, že sa určite vráti a stretnem sa s ním...

No skôr ako sa preklikáme k fotografiam, ponúkam zvukovú kulisu a vybral som takú dlhú piesničku s  Karlom na počúvanie

 

Videoklip na motivy hudby Karla Kryla,fotografií Iren Stehli ,Jindřicha Štreita.Místo a čas:Československo 1977-1989.Jiný pohled na reálný socialismus.

Music Karel Kryl,photo Iren Stehli,Jindřich Štreit,Czechoslovakia 1977-1989.Other eyeview to real socialism.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Úplne poprvé som Karla Kryla fotil v Hodoníne na plagáte, kde stálo, že bude mať koncert v Brne. No potom to prišlo. Môj veľký deń s veľkým D.

Malá poznámka ešte, všetko čo som nafotil s Karlom Krylom som fotil na klasický kinofilm a neviem prečo, všetko na čiernobielý film, farebné fotografie sa mi k nemu nejak nehodili, až úplne posledné spoločné fotenie bolo na farbu, nemal som doma čiernobiely film, no stejne som fotky urobil čiernobiele. V tom čase som veškeré fotografie robil sám doma klasickou mokrou cestou (vyvolať film, fotky - zväčšovák, vývojka, voda, ustalovač, voda, leštička) a teraz to všetko musím preskenovať z negatívov. Tak a teraz poďme k prvému foteniu Karla Kryla.

Bola to Bratislava, kde som mal tu česť poprvé v živote vidieť na živo Karla Kryla a dokonca ho počuť hrať na gitare a spievať či recitovať, alebo len tak, rozprávať o každodenných problémoch a prehodiť s ním pár slov na chodbe cez prestávku na stojáka pri pive a dietnom párku s horčicou.  Tu na tomto stretnutí som nafotil najviac fotiek a spoznal kopec nových ľudí. Bolo to druhé stretnutie Klubu Karla Kryla.

KK BRATISLAVA 1991

Prvý koncert bol v PKO Bratislava 5.novembra 1991. Myslím prvý koncert na ktorom som ja bol. Trochu blbo bol ozvučený, ale koncert super a dokonca som sa dostal aj za Karlom na jeho šatňu. To sme sa tam vtierkli so Soňou z Blavy. Ona mu niesla namaľovaný obraz a ja som šiel fotiť. Karel sa potešil a obraz rozbalil, prirovnal ho k sebe a pripomínalo mu to veľkého vodcu. Prišla tam aj jeho priateľka Zuzanka Homolová. Sú to krásne spomienky a tu sú vo fotoalbume. Neskôr vzniklo z toho koncertu aj album a na obale sú moje fotografie.

KK BRATISLAVA 1991

Tretie stretnutie členov Klubu Karla Kryla sa uskutočnilo 1.februára 1992 v Kroměříži, v rodisku Karla Kryla. Samozrejme som tam bol a tak z toho stretnutia fotoalbum vznikol. Tam som spoznal jedného úžsného človeka, brata Viktore Zborana, farára z Fačkova-Čičman a potom sme si občas spolu písali, ale o tom v inom príspevku.

 KK KROMĚŘÍŽ 1992

 Po nejakom čase sa Karel objavuje po prvykrát aj u nás, na Záhorí a síce koncertuje v Senici 22.apríla 1992 a po koncerte sme si spoločne posedeli v Holíči v reštaurácii Baník do skorého rána pri ľudovkách a kadejakých spomienkách. Veľa som toho nenafotil. Mal nejaky zdravotný problém s očami a blesk mu robil zlé. No a potom ráno sme spolu sedeli v krčme na Vŕšku pri pive, kde robil prvý rozhovor s Ivanom Hoffmanom do novovzniknutého týždenníka Mosty a aj som to fotil.

KK ZÁHORIE 1992

 Prišiel máj, mesiac lásky a sviatku práce a Karla som mal možnosť vidieť a počuť v Hodoníne v kultúrnom dome. No nejak mi nedovolili fotiť počas koncertu. Tak som s ním chvíľku posedel po koncerte v šatni, kde sme sa stretli aj so Soňou z klubu. Bolo to 25.mája 1992 a potom 14.júla 1992 v Strážnici sa to opakovalo znova. Zas usporiadatelia mi zakázali fotiť, asi ta totalitná oficialita v nich ostala a tak po koncerte vzniklo len pár fotiek a tu sú tie fotospomienky na Hodonín aj Strážnicu.

KK HODONÍNSKO 1992

22.júna 1993 som sa s Lidkou a Jankou na našom zelenom autičku vybral na koncert Karla Kryla do Trnavy a to s Lidkou a Jankou. Koncert ako vždy, úžasný a počas koncertu som zas nefotil, až po ňom autogramiádu a len tak posedenie pri pivku a tu je album

KK TRNAVA 1993

Moje posledné stretnutie s Karlom bolo v Bratislave 19.januára 1994. Ide o to spoločné strenutie, kde som poprvé Karla fotil na farebný kinofilm a stejne som tie fotky robil v čiernobielom prevedení a až po jeho odchode do nekonečného exilu tam hore za Šéfom,  som dal medzi klubistov tu farebnú verziu. V albume su obe verzie fotografii. Počas koncertu Krylogie 1,2, som toho veľa nenafotil, sedel som dosť ďaleko. Viac sa fotilo pri Frndžalici (domáca slivovica), U čierného orla, ktorú som mu doniesol s originál etiketou priamo pre Karla. Sedel s nami aj Jirko Fojík, kameraman čo s Karlom točil filmový dokument Kdo jsem...? Liali si frndžalicu na lyžičku a zapaľovali ju, že aká je silná. Boli sme tam taký úzky výber klubistov a po čase sme sa presunuli neviem kam, ale tam Karel s Marošom Kramárom hral kulečník. Ešte skôr ako si prezrieš fotoalbum jedna záhada - Karel na fotografiach z koncertu je ako keby to bolo na tom Nebeskom koncerte a nie bratislavskom.

KK BRATISLAVA 1994

Na záver sem vkladám jeden album plný zaujímavých fotografii. Niektoré som ja nefotil, alebo sú to moje fotografie niekde uverejnené a je tam napríklad aj to moje úplne prvé foto z Hodonína z plagátu. Alebo fotky z Nebeského koncertu a fotka, kedy som Karla fotil do nebeského občaňáku( treba si pozrieť podrobnosti na Falkovinách 1 a 2 : kryloviny). Však si ho treba pozrieť, myslím teraz ten fotoalbum.

KK FOTOZMESKA

A to by bolo asi všetko čo sa okolo Karla Kryla najde v tom mojom archíve!

Dajme ešte niečo na záver s Karlom z youtube

Václav Havel a Karel Kryl

pfč  tramtária + falkworld - sLOVEnsko

 

----------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Foto KK

(Petr z Valašska, 8. 7. 2014 21:01)

Máš skutečne krásný fotoarchiv, navštívil jsi hodně koncertů Karla Kryla a všechny jsi dobře zdokumemtoval. A ty fotky mají svou hodnotu o to víc, když Karel tu už není s námi... A velmi se mi líbí i to černobílé provedení, teky bych řekl, že to k těm jeho fotkám pasuje víc než barva...

Re: Foto KK

(peťo tulák, 11. 7. 2014 4:06)

Veru tak, tie fotografie sú vzácnejšie a vzácnejšie po rokoch a bez problému som ich vystavil verejnosti, nech sa pozrú ľudia, nech si stiahnu čo len chcú a bolo by to fajn, keby povyťahovali zo šuplíkov aj tie svoje čo ukryvaju pred nami. teraz som si ale všimol, že tu chybuje ešte jeden fotoalbum a síce ten z nebeského koncertu tam hore...

ĎAKUJEM Peťo

(Braňo, 25. 6. 2012 2:35)

za všetky tieto poklady ukryté v ČB či aj farebných fotkách.Máš s Karlom skutočne veľa fotospomienok a pri každom jednom pohľade si ho predstavujem, akoby tu ešte stále medzi nami bol.Po dopozeraní mi však začne chýbať a znova si uvedomujem,že je na veľmi ďalekej ceste ...
Ešte raz - ďakujem Peťo za seba a takisto aj za všetkých !

Braňo zo ZV

Re: ĎAKUJEM Peťo

(peťo tulák, 7. 7. 2014 5:31)

Braňo ja ďakujem, že si si našiel chvíľku a pozrel si si to všetko.
Pre niekoho sú obyčajné fotografie, pre niekoho vzácne poklady. Je ich ešte veliké množstvo medzi nami, no ľudia si svoje fotografie odkladajú len pre seba a na verejnosti sa nechcu pochváliť a podeliť sa s tým čo ukrývajú pred svetom.

Ďakujem ešte raz!

Hallo Peter,

(Marlen, 13. 6. 2012 5:13)

vielen Dank und ganz herzliche Grüße. Wunderschön! Beides!

Re: Hallo Peter,

(peťo tulák, 7. 7. 2014 5:28)

Ich danke auch Marlen warme Worte für das, was ich wirklich sehr zufrieden!

Doplnil som ďalší album

(peťo tulák, 24. 6. 2012 17:13)

Bratislavský a budu ešte dva z Bratislavského stretnutia s Karlom. Viac nemám fotospomienok, no zopár fotiek z Klubu a od klubistov by sa dalo vložiť do toho albumu rarit - FOTOZMESKA a pár spomienkových z výstav...

Ďakujem za každý komentárik čo tu niekto z čitateľov napíše :o)

Re: Doplnil som ďalší album

(peťo tulák, 7. 7. 2014 5:22)

Ešte musím dopísať, že pribudol album 2014 a síce kadečo z koncertných akcii k jeho úmrtiu a potom aj k narodeninám...

Ten si nájdete v galérii albumov...

Pěkné

(Jiřka, 19. 6. 2012 7:59)

Tak jsem se pokochala, díky Peťo :-)

Re: Pěkné

(peťo tulák, 7. 7. 2014 5:20)

Po nejakom odstupe prezerám čo tu nechám a čo zmažem a vidím kopec komentárov a tak odpovedám, že som rád Jiřko, že si sa kochala!

Super

(Dušan, 15. 6. 2012 6:04)

Môžem si niektoré fotografie stiahnuť do svojho archívu?Ďakujem!

Re: Super

(peťo tulák, 7. 7. 2014 5:19)

...kľudne si stiahni čo sa ti len bude páčiť Dušan