Choď na obsah Choď na menu
 


BRAT VIKTOR

21. 6. 2012

 

Viktor Zboran

 

Narodil sa v Papradne 13. októbra 1951. Za kňaza bol vysvätený v r. 1975. Pôsobil ako kaplán v Rajci, Turzovke, Nemšovej, Bytči a Púchove, ako správca farnosti v Súľove-Hradnej, Kovarciach, Čavoji, Divine, Fačkove a Čičmanoch a nakoniec v Mojtíne. Tu zomrel 6. augusta 2001 v 50. roku života.

Pochovaný je na papranianskom cintoríne.

Bol to veľký ctiteľ ukrižovaného Krista Pána, často o ňom kázal a na všetkých svojich pôsobiskách vystaval kríže k úcte nášho Spasiteľa.

Ja som ho mal možnosť spoznať v Kroměříži 1.februkára 1992 na treťom stretnutí Klubu Karla Kryla. Potom sme si spolu občas písali a dokonca som mal možnosť sa s ním na živo stretnuť na farnosti v Čičmanoch. Šiel som na bicykli okolo, tak som sa zastavil na kus reči.

Akurát tam v kostole bola svadba. Počkal som kým skončí svoju prácu a oddá novomanželov aby sme sa mohli stretnúť jak na dvore farnosti, kde mi ukázal kamennobetový múr čo spolu s Karlom Kyrlom stavali a bol na ňom ich spoločný odkaz. Aj som to nafotil, ale fotografie sa nejak záhadne stratili. Posedeli sme v priestoroch fary, kde na nástenke bolo plno fotografii s Karlom Krylom. Posedeli sme nejaký čas, čo ja viem pár minút, polhodiny či voac, rozlúčili sme sa a viackrát som sa s ním nestretol.

 

kk-a-vz.jpg

Foto je z toho stretnutia v Kroměříži a

toto sa objavilo na strankách Klubu Karla Kryla presne v deň mojích narodenín

06.03.2003, 19:40

Zemřel Viktor Zboran
Přišla opožděná a smutná zpráva. V Mojtíne pri Povážskej Bystrici zemřel v srpnu 2001 člen našeho Klubu, farář Viktor Zboran. Byl to příjemný a milý člověk. Karel Kryl v jeho farním kostele ve slovenských Čičmanech uspořádal v roce 1991 vystoupení. Naopak V. Zboran zazpíval několik svých duchovních písní na našem třetím setkání v Kroměříži roku 1992.


Viktore
Doufám, že spolu s Karlem Krylem někde nahoře sedíš u stolu, pijete pivo a je Vám dobře.
Tvůj Vojta

  ---------------------------------------------

 Tak aj ja som sa v tom čase pridal a zapáli si svetieľko spomienok na toho velikého človeka z farnosti v Čičmanoch a tu prikladám ešte taký výcuc z Ječmínka (občasník KKK) ohľadne Viktora na stretnutí v tom Kroměříži 1992

Po přestávce vystoupil slovenský farář páter Viktor Zboran z fary Faškov-Čičmany, který přednesl několik svých písní, doprovázeje se přitom na vlastní jamahu a na Karlovu kytaru, kterou její majitel za celý večer vzal do ruky jen třikrát. Viktorův doprovod byl podle mne silně prodchnut Karlovým oblíbeným A-moll a přičleněnými akordy. Ale na tom přece není nic špatného, ne?

Jirka Kupšovský, 4K

 

18.od-viktora.jpg

a toto mi napísal Viktor do môjho zápisnička

 Prečo to teraz sem vkladám na stránky Falkovin, ani sám neviem, no ako tak skenujem kinofilm za kinofilmom do toho fotoalbumu s Karlom Krylom, som si vravel, že aj Vitkor Zboran by si zaslúžil mať svoju samostatnú rubriku a tak tu je.

Viac fotografii vo FOTOALBUME v rubrike kryloviny a to v časti KK KROMĚŘÍŽ 1992 a tiež v albume KK FOTOZMESKA, ako napríklad táto fotografia z kostola v Čičmanoch 1992

1992.jpg

----------------------------------------------------------------------------------

pfčtramtária + falkworld - sLOVEnsko

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Brat Viktor

(Juraj, 12. 2. 2017 22:02)

Veľmi ma potešili tieto stránky. Vdp farára Zborana som poznal. Hrali sme mu s dychovkou pri nejakej príležitosti v Čičmanoch, stretávali sme sa s ním aj v Rajeckých Tepliciach. Na fare sme videli aj fotografie s Karlom Krylom. Nemôžem sa nejako dostať na odkaz kde majú byť foto Karla Kryla z Čičman. Nedajú sa pozrieť ešte niekde na webe? Ešte raz ďakujem za tieto stránky, srdečne pozdravujem.

Bratranec Viktor

(Jiří Nesvadba, 3. 7. 2013 11:53)

Viktor byl můj bratranec. I když byl mezi námi velký věkový rozdíl, užili jsme si spolu moc a moc hezkého. Rád jsem do Papradna jezdil na prázdniny a on zase k nám, jako kluk i jako farář. Moc rád jezdím i teď do Papradna, nádherná krajina, vzpomínky, lidé, jejich kostelíček, nádherný zvuk varhan....

Viktor

(Maria, 22. 6. 2012 6:33)

Ahojky, brat Viktor bol moj ujo, a bol to velmi pokorny clovek, akych tu uz vela na tomto svete nie je...

Re: Viktor

(Helena, 7. 11. 2012 19:15)

brata Viktora som poznala osobne,pochádzám asi 8 km od Papradna,ale poznala som ho až ako kňaza,bol to skromný kňaz,nedá sa na neho nabudnúť,no vďaka Pánu Bohu za to.Teraz bývám v Trtnove,veľmi by som chcela niekde zohnať jeho piesne,ktoré on naspieval.Bola by som velmi rada,za každý tip.

Brat Viktor

(peťo tulák, 23. 6. 2012 4:28)

Mária a Maťka - zaujímavé, kde ste sa dostali k tejto stranke o bratovi Viktorovi? Odkiaľ ste? Napíšte niečo viac o ňom. Prosím.

Ďakujem Vám obom, že ste si našli čas a stravili tu krátku chvíľku pri mojej a teraz už aj Vašej spomienke na tohto úžasného človeka. Dá sa kúpiť to CD album o ktorom tu píšeš Maťka...?

Preto spoločne zapáľme svetieľko spomienok...

Ujo Viktor

(Maťka, 22. 6. 2012 10:40)

Brat Viktor, bol aj môj ujo. Často si na neho spomínam keď počúvam jeho piesne na CD. "Láska sa nám narodila, matka ju kolíše..." Uzdravujú chorú dušu....